למי כדאי להשקיע בקרן השקעות נדל"ן?

קרנות השקעה בנדל"ן - הידועות גם בשם REIT, על שום ראשי התיבות באנגלית של המונח Real Estate Investment Trust - החלו לפעול בארה"ב כבר בשנות ה-60 של המאה הקודמת, וגם בארץ הן מפגינות נוכחות של ממש בשוק הנדל"ן מזה לא מעט שנים. לאחרונה התעצם העניין סביבן והן הפכו לאחד מאפיקי ההשקעה היותר מדוברים ובהתאם גם מבוקשים.

הסיבות לכך ברורות: שוק ההון בישראל מפגין חולשה מתמשכת ומתאפיין ברמת סיכון גבוהה מדי (ובוודאי ביחס לתשואות שהוא מניב), ואילו הנדל"ן הוא תחום שמציע הזדמנויות משתלמות במיוחד. בנוסף מאפשרת קרן השקעות נדל"ן להרחיב את האפשרויות להשקעה גם אל מעבר לים כך שאין פלא כי הקרנות השונות זוכות לביקוש ער. יחד עם זאת חשוב לזכור שלא לכל אחד כדאי להשקיע בקרן שכזו, ותמיד מומלץ לבחון היטב כל תחום לפני שמשקיעים בו כסף שנצבר בעמל רב ובמשך שנים רבות.

אופציה מתאימה למשקיעים קטנים ובינוניים

היתרון העיקרי של קרן השקעות נדל"ן הוא שגם מי שאין בידיו (או בחשבון הבנק שלו) סכום כסף גדול דיו לרכישת דירה יכול ליהנות מהתשואות הנאות שמציעים נכסים מניבים.

העיקרון פשוט: אם כדי לרכוש דירה או משרד עליכם להשקיע לכל הפחות כמה מאות אלפי שקלים (שהרי גם מחירן של דירות 2 חדרים בפריפריה הוא 300,000 ש"ח ומעלה), הרי שכדי להצטרף לקרן השקעות המתמחה בנדל"ן תידרשו לסכום מינימום של 50 עד 100 אלף ש"ח בלבד (ברוב המקרים). כמובן שניתן להשקיע גם סכומים גבוהים יותר, אולם עבור המשקיע הקטן זהו פיתרון מצוין ובעצם הדרך היחידה ליהנות מהגאות בשוק הנדל"ן.

להשקיע בלי להידרש לתחזוקה שוטפת

אחד החסרונות של השקעה ישירה בנדל"ן הוא הצורך לדאוג לתחזוקתו השוטפת של הנכס, שמעצם הווייתו מתיישן וחשוף לתקלות ופגמים שונים (דוד שמתפוצץ, רצפה שנסדקת וכו').

השקעה באמצעות קרן נדל"ן חוסכת מכם את הטרחה הנ"ל - בין אם מדובר בקרן שיוזמת פרויקטים, בין אם זוהי קרן שמתמחה בהשבחת נכסים קיימים ובין אם הקרן משקיעה בפרויקטים של תמ"א 38, הרי שהדירות נמכרות מייד כשהן מוכנות, וגם כשהקרן מחזיקה בנכסים ומשכירה אותם הרי שהיא זו שדואגת לתחזוקתם ברמה הגבוהה ביותר שיש.

השקעה בלי סיכון? אין חיה כזו!

יחד עם זאת אסור לשכוח דבר חשוב: אין השקעה בלי סיכון. פשוט אין! כל השקעה בכל תחום מחייבת את המשקיע ליטול מידה מסוימת של סיכון, וכך הדבר גם כשעושים זאת דרך קרן השקעות בנדל"ן.

איך תוכלו למזער את הסיכון? בקשו מאנשי הקרן דוחות מפורטים לגבי ביצועיה בשנים האחרונות. אם אתם מתקשים להבין את הדוחות, בקשו עזרה מחבר או מכר האמון על ניתוחי כדאיות כלכליים. מומלץ גם לבקש רשימת לקוחות קיימים שמוכנים לספק חוות דעת אותנטיות לגבי הקרן.