מחפשים קרקעות חקלאיות למכירה מידע חשוב לפני קניה

קשה להתעלם מהטרנד של השנים האחרונות, שפשה בארצנו כמו פטריות שלאחר הגשם. שלטי חוצות ופרסומים באינטרנט משגשגים בנושא זה ולא נראה (לפחות לעת עתה) שמדבר בעניין בר-חלוף (אולם אין לדעת – אולי בסופו של דבר אני טועה ואז אוכל את הכובע)...

קרקעות חקלאיות למכירה הן הטרנד עליו אנו מדברים – במחירים נמוכים של כמה מאות אלפי שקלים, ניתן לרכוש קרקע חקלאית הסמוכה לשטח בנוי ולאחר הפשרת הקרקע בידי הרשות המקומי האחראית לה, ניתן לצפות לזינוק חד במחירה, וכך למכור אותה לכל המרבה המחיר ולגרוף רווחים נאים. ניתן, לחילופין, לבנות על קרקע זו את ביתנו העתידי – דירה צמודת קרקע ולהתחיל לחיות כפי שתמיד חלמנו.

אין מדובר בתופעה חדשה לחלוטין. נראה כי תחילתה אי שם בשנות התשעים הנוסטלגיות. עוד מאז, נרכשו קרקעות חקלאיות רבות, וכדי לסבר את אוזני הקוראים, נוסיף ונאמר כי היקף העסקאות בתחום רכישת קרקעות חקלאיות למכירה חצה את מיליארד השקלים עוד בשנת 2012. על אף הנתונים האופטימיים שהוזכרו, כדי לדעת שלא בכל המקרים מובטחת הפשרת קרקע ואף אחד לא יוכל להתחייב בפניכם על כך. במקרים רבים, יאלצו הרוכשים להמתין משך שנים רבות, אפילו עשרות, עד רגע ההפשרה המיוחל.

סיבה הגיונית נוספת בשלה משקיעים רבים שוקלים לרכוש קרקעות חקלאיות למכירה – מדובר באלטרנטיבה לרכישת דירה, כמובן, בשל העלייה המטאורית במחירי נכסי הנדל"ן ובפרט במחירי דירות למכירה; לשון אחר – מדובר באפיק השקעה חלופי. מספר גדול של קרקעות חקלאיות כבר אינן משמשות לחקלאות – סיבה נוספת לפינוין ולסחר עתידי אפשרי בהן.

אזורים חמים במיוחד בתחום קרקעות חקלאיות למכירה – השפלה, המרכז והשרון. רחובות, ראשון לציון, הוד השרון – אזורים חמים גם הם; ואפילו צפונה יותר – חדרה ופרדס חנה, זהו אזור פוטנציאלי לרכישת קרקעות חקלאיות. אזורים אלו הם בעלי אופי אורבאני וצפויות להתפנות בו קרקעות חקלאיות קטנות.


לפני שנכנסים לעומק תהליך של רכישת קרקעות חקלאיות למכירה, רצוי לוודא שהקרקע המדוברת היא בעלת סיכוי גבוהה להפשרה. מה כדאי לעשות כדי לישון בשקט בלילה?

  • לפני חיפוש אחר השקעה משתלמת בנדל"ן, אנו ממליצים על לימוד השקעות נדל"ן ככלי מקדים לאיתור נכסים להשקעה, בין עם מדובר בקרקע חקלאית או נכס מניב.
  • אל תסתפקו בהתרשמות מטקסטים שיווקיים ומצילומי הדמיה שמראים לכם; בדקו באופן מדוקדק יותר בתוכניות המתאר שתוכלו למצוא בוועדות המקומיות והארציות לתכנון ובניה, האם הקרקע המדוברת מיועדת להפשרה בשל פיתוח עירוני, כפרי או תכנון עתידי אחר.
  • עשו מאמץ לבדוק נוכחותם של גורמים המתנגדים להפשרת הקרקע. בדיקת מצבה המשפטי של הקרקע הוא בגדר חובה – בדקו שאין שיעבוד על הקרקע, או שמא קיים עליה ריב בין המדינה לבין ארגונים לשמירת הסביבה וכו'.
  • חקרו ושאלו אודות הגורמים העומדים מאחורי מכירת הקרקע וזכרו כי ייתכן שמדובר במעשה נוכלות. בכדי להימנע מעוגמת נפש אפשרית, היוועצו בשמאי מקרקעין ובמומחי נדל"ן אחרים.
  • היו ערים לכך, שמחיר נמוך מדי עשוי לעיתים להצביע על מצב בו המשווקים או המוכרים מודעים לכך שהקרקע לא תופשר בקרוב, בהתאם לתכניות הקיימות.