תמ"א 38- התמורות שחלו בחוק זה ומשמעותן עבורכם

תמ"א 38, או בשמה המלא- תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, נועד לעודד בעלי בתים ויזמים להשקיע בחיזוק מבנים ישנים אשר אינם עומדים בתקן המעודכן. ת"י 413, התקן הישראלי אשר קובע כיצד לבנות בצורה עמידה לרעידות אדמה, נכנס לתוקפו בשנת 1975. מבנים שקבלו היתרי בניה לפני שנת 1980 ברובם לא נבנו בהתאם לתקן זה ולכן הם נמצאים בסכנת קריסה וזקוקים לחיזוק.
הפיכת המבנה לעמיד בפני רעידות אדמה אשר צפויות בעתיד היא מטרה חשובה בפני עצמה, אשר יכולה להציל חיים. יחד עם זאת, החוק המקורי כפי שנוסח בתחילת דרכו לא הצליח להוות תמריץ מספיק עבור בעלי הבתים והיזמים. בפועל, רק מבנים בודדים חוזקו בעקבות התכנית. לכן, במשך השנים הוכנסו בחוק תיקונים שונים, שמטרתם לעודד את בעלי הבתים והיזמים "להרים את הכפפה" ולהיכנס לפרויקט שיפוצים שהוא ללא ספק מורכב ויקר.
הנה כל המידע על התיקונים השונים אשר נוספו לתמ"א 38 במשך השנים, ומשמעותם עבור בעלי הבתים: .

תיקון ראשון

לפי תיקון זה, בבניין שמחוזק בפני רעידות אדמה ניתן לקבל היתר לבניית קומה נוספת על הגג. כמו כן, היזם פטור מתשלום מסים על הבנייה. המחוקקים חשבו שרבים "יקפצו על המציאה", אך המציאות הוכיחה שתיקון זה בלבד לא הספיק על מנת להפוך את התכנית לאטרקטיבית וכדאית בעיני הציבור.

תיקון שני

התיקון השני מרחיב את החוק המקורי כך שהוא חל לא רק על מבנים הזקוקים לחיזוק, אלא גם על מבנים בהם יש צורך בהריסה ובנייה מחדש לפי התקן. תיקון זה נועד לתמוך בפרויקטים אשר לפניכן היו שייכים לתכנית "פינוי-בינוי", ו"נתקעו" שנים במסלול זה. תיקון זה מאפשר לדיירים לקבל דיור חלופי לתקופת הבנייה במימון של היזם, ובעתיד לקבל דירה חדשה (לרוב גדולה יותר מהקודמת) בבניין חדש, עמיד יותר בפני רעידות אדמה ועם שדרוגים שונים (למשל חניה). היזם מצידו זוכה לכ-3 דירות אותן יוכל למכור (בעקבות בניית קומה נוספת). ביצוע הפרויקט תלוי בהסכמה של בעלי הדירות בבניין. תיקון זה מאפשר גם קיצור הליכים של קבלת היתרי בנייה וכמו כן מאפשר סגירת קומה על העמודים ויצירת דירות גן, בנוסף לבניית קומה על הגג. החסרון בתיקון זה הוא בדרישה לחזור למידות הקבועות בתב"ע לגבי בניינים שנהרסים ונבנים מחדש, וזאת בניגוד להקלה שקיימת לגבי חיזוק מבנה קיים שמאפשרת תוספת בנייה עד שני מטר מהקו של המגרש. החזרה לקווים המקוריים של הבניין עלולה לגרום לחוסר כדאיות כלכלית של הפרויקט.

תיקון שלישי

בשנת 2012 נערך תיקון נוסף, אשר מהווה פריצת דרך בחקיקה של תמ”א 38. תיקון זה מרחיב משמעותית את התרי הבניה וכמו כן מעניק הקלות במסים. התיקון מאפשר תוספת של עד 2.5 קומות בבניינים שחוזקו וכמו כן מתיר תוספות בנייה מעבר לקווי הבניין המקוריים גם עבור בניינים בהם היה צורך בהריסה ובנייה מחדש. התיקון מאפשר להגדיל את הדירות הקיימות בעשרות מטרים (בניית חדר נוסף, מרפסת וכו') ובכך להעלות את ערך הדירה.

משמעות התיקונים בתמ"א 38 היא שפרויקטים רבים הפכו למשתלמים כלכלית עבור היזמים, וגם בעלי הבתים מרוויחים מהעסקה. יחד עם זאת, נשאלת השאלה מה יעלה בגורלם של מבנים רבים אשר נמצאים בסכנת קריסה במקרה של רעידת אדמה ונמצאים בפריפריה, שם ערך הדירות נמוך יותר והיזמים לא ממהרים להשקיע . במסגרת עבודת תמ"א 38 יערכו שיפוצים בבניין ואף צביעה באמצעות שליכט צבעוני איכותי.